Industriada 2017: Postindustralne sErCe Bytomia

fb-INDU2017-top-01

startujemy 10 czerwca o 11.00

Zabytkowy obiekt Elektrociepłowni Szombierki, zwany „postindustrialną katedrą”  i jednym z siedmiu cudów architektonicznych Śląska, jest najbardziej reprezentatywnym przykładem dziedzictwa kulturowego i przemysłowego Bytomia. Po wygaszeniu dawnego zakładu EC Szombierki był on miejscem, w którym odbywały się okazjonalnie kulturalne i artystyczne wydarzenia również o charakterze ponadregionalnym. Niestety, od 2011 roku budynek był niedostępny dla społeczności lokalnej – kilka lat przerwy wystarczyło, aby niemal całkiem podupadł, w ostatnim czasie groziło mu wyłączenie ze Szlaku Zabytków Techniki – obecnie ma status obiektu w zagrożeniu. Istnieje duża potrzeba przywrócenia jego kulturalnego znaczenia , na co próbowali zwrócić uwagę lokalni aktywiści, nawołując do ratowania zabytku. Pierwszym krokiem w ożywieniu tego będzie powrót na Szlak Zabytków Techniki oraz – po raz pierwszy po latach – udział w Industriadzie 2017.

W czasie Industriady – 10 czerwca 2017 roku – po raz pierwszy od trzech lat możliwe będzie zwiedzanie wnętrza zabytkowego obiektu dawnej Elektrociepłowni Szombierki. Wstęp na teren obiektu możliwy będzie tylko w grupach z przewodnikiem.
Więcej nt. rezerwacji: http:/home/newword/domains/kontrasty.org.pl/public_html/ecgenerator.pl/index.php/category/industriada/rezerwacje/

Uczestnicy Industriady będą mieli szansę zobaczyć dawne hale fabryczne, m.in. halę maszyn, halę pompowni, kotłownię, dawną strefę odżużlania, a także rozdzielnię oraz budynek biurowy. Poznają także ciekawostki historyczne oraz podstawowe fakty na temat cyklu produkcji energii. Obejrzą pozostałości po urządzeniach produkcyjnych oraz będą świadkami historii – osobami, które na własne oczy zobaczą stopień zniszczenia EC Szombierki. Po kilkuletnim okresie uśpienia, zabytkowy obiekt dawnej elektrociepłowni uległ znacznej degradacji; zniknęły cenne elementy wyposażenia, pozostał nieład i smutne ślady jej dawnej świetności. EC Szombierki ma status obiektu w zagrożeniu na Szlaku Zabytków Techniki. Aktualnie nie posiada ekspozycji muzealnej.

Osoby zwiedzające obejrzą także wystawę fotograficzną „Poezja przemysłu” przygotowaną przez Marka Stańczyka, jednego z najbardziej uznanych fotografów dziedzictwa przemysłowego na Śląsku.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych fantastyczną historią elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu, zwaną „postindustrialną katedrą” i jednym z siedmiu cudów architektonicznych Śląska, jest najbardziej reprezentatywnym przykładem dziedzictwa kulturowego Bytomia.

Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Bytom.

Koordynator: Generator www.ecgenerator.pl

Program Industriady 2017 w EC Szombierki:

www.ecgenerator.pl/index.php/category/industriada/program/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *