Kobieca przestrzeń kultury

szombierki-rozruch-2018-LED-1

W tym roku po raz dziewiąty odbędzie się Festiwal Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego – INDUSTRIADA 2018, ubiegłoroczny zdobywca tytułu najlepszego produktu turystycznego Polski. Ambasadorką Festiwalu jest w tym roku Anna Dziewit-Meller. INDUSTRIADA odbywa się także w Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu, nazywanym Industrialną Katedrą.

Program INDUSTRIADY (8-9 czerwca br.) będzie bardzo urozmaicony. Ruszamy 8 czerwca (piątek) o godz. 18.30, wyświetlimy film „Historia i teraźniejszość EC Szombierki” reżyserii Alicji Schatton. Film opowiada historię bytomskiego zakładu, z punktu widzenia ludzi – pracowników i pracownic, którzy tworzyli i współtworzyli to miejsce. Również tego wieczoru wydobędziemy z zakamarków pamięci bytomianki, które odegrały znaczącą rolę w historii miasta i regionu, kształtując jego kulturalno-społeczny, ale również i przemysłowy obraz.  Izabela Kühnel, Magda Wichrowska oraz Magdalena Goik zabiorą nas w herstoryczną podróż i zaprezentują wystawę „Bytomskie kobiety – poza strefą cienia”. Odkryjemy przedstawicielki różnych zawodów i środowisk, kobiety, które znamy z pierwszych stron gazet oraz te mniej znane bytomianki, których życiorysy są często ciekawym zapisem zdarzeń historycznych. Dowiemy się jak ważną rolę odgrywały i odgrywają kobiety, aby lepiej zrozumieć specyficzny obraz regionu. Na wystawie zaprezentujemy zdjęcia kobiet w różnych sytuacjach związanych z wykonywanym zawodem czy pełnioną służbą.

W programie Industriady w Elektrociepłowni nie zabraknie współczesnej twórczości artystów i artystek ze Śląska. Michał Rejner, 22-letni artysta z bytomskich Szombierek zaprezentuje kolekcję surrealistycznych portretów Afroamerykanek i uchyli rąbka tajemnicy jak artysta pracuje i dlaczego kobiety zza oceanu są motywem przewodnim jego dzieł. Kobiece motywy pojawiają się również z kolażach wykonanych techniką kolażu analogowego, którego autorką jest Pola Vesper z Tarnowskich Gór. Będzie to próba pokazania kobiecej twarzy kultury przemysłowej. Natomiast Dorota Hadrian autorka prezentacji przestrzennej instalacji artystycznej „Projekt Marzanna” wychodzi od problematyki przemocy kulturowej wobec kobiet zapraszając kobiety do symbolicznego działania. Efekty tej współpracy można odnaleźć w obliczu słowiańskiej bogini na którą złożyły się historie i części ciała wielu kobiet.  Wszystkie wydarzenia w ramach Rozruchu Maszyn 8 czerwca łączy ciekawa ilustracja muzyczna w wykonaniu formacji darkest birds, przedstawiając EC Szombierki jako tło dla gry wyobraźni. Rozruch Maszyn to też moment rozbudzenia współpracy z instytucjami, organizacjami, inicjatywami i ludźmi dla których temat dziedzictwa postindustrialnego nie jest obojętny a efektem tego jest m.in. tegoroczny program wydarzeń w EC Szombierki.

8 i 9 czerwca 2018, EC Szombierki, 18.30 – 21.00

Industriada 2018 w EC Szombierki „Industria jest kobietą”

Wstęp wolny.

Miejsce: Elektrociepłownia (EC) Szombierki, Bytom, ul. Kosynierów 30
Organizatorzy: Fundacja EC Generator, Fundacja Różnorodności i Równości „Kontrasty”

Partnerzy: Muzeum Górnośląskie z Bytomiu, CSW Kronika (Becek), bytomski.pl, Cafe Silesia
Wsparcie finansowe: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Gmina Bytom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *