Mapa tożsamości Żor. Społeczność żydowska i jej ślady w regionie

Opowieść o historii rodzin żorskich przedsiębiorców, w której jak w lustrze odbijają się losy Żydów z Górnego Śląska. Żory, a właściwie przed 1922 rokiem niemieckie Sohrau, stały się ich miejscem na ziemi do czasu wybuchu wojny w 1939 r..

Do współpracy przy „Mapie tożsamości Żor” zaprosiliśmy młodzież z I LO z Oddziałami dwujęzycznymi im. Karola Miarki oraz Zespołu Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach. Uczniów wspierali podczas trwania projektu nauczyciele i edukatorzy dla których wielokulturowość Górnego Śląska jest bogactwem i inspiracją do dalszych poszukiwań. Wszystkie działania projektowe koncentrowały się wokół takich pojęć jak: tożsamość, tolerancja, kultura. Młodzież miała okazję wzmocnić w sobie empatię, wrażliwość oraz otwartość na wspólną historię i odpowiedzialność za losy innych ludzi. Efektem, ich pracy są podcasty poświęcone społeczności żydowskiej Żor, z których można się dowiedzieć m.in. gdzie stała żydowska szkoła, drewniana synagoga oraz gdzie mieścił się najsłynniejszy hotel w Żorach prowadzony przez żydowską rodzinę Zweigów.

Tym co spajało w całość wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Mapy tożsamości Żor”, była postać Stefanie Zweig, która pochodziła z Głubczyc (niem. Leobschütz) a jej dziadkowie prowadzili hotel w Żorach. W 1938 roku, podobnie jak wielu innych górnośląskich Żydów, rodzina Zweigów musiała uciekać z nazistowskich Niemiec. Stefanie wraz z rodziną znalazła schronienie w Kenii a po II Wojnie Światowej wracają do Frankfurtu nad Menem. Była również autorką m.in. powieści pt. „Nigdzie w Afryce” a jej bohaterowie i opowieść o nich stanowili inspirację spotkań, wykładów, lekcji i warsztatów realizowanych od września do grudnia 2019 roku.

Uczestnicy i współtwórcy:

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami dwujęzycznymi im. Karola Miarki
Opiekunka: Agnieszka Kraińska
Uczniowie i uczennice: Adrianna Piłatyk, Daria Gołębiewska, Iga Jastrzębska, Oliwia Skaźnik, Ewa Lewandowska, Weronika Kowalska, Wiktoria Korduła, Anna Lamorska, Maja Pierzchlewicz, Kamila Pustelnik, Amelia Połeć, Mateusz Mańka, Szymon Załęski, Wiktor Dobrogoszcz, Kamil Knapczyk, Marcin Brzezina, Karolina Simkiewicz, Klaudia Olejnik, Amelia Połeć, Alicja, Hermanek, Iga Siemieniec, Martyna Wita, Szymon Gliszczyński

Zespół Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera
Opiekunka: Agnieszka Zeh-Wypasek
Uczniowie i uczennice: Bartosz Polok, Wiktoria Bienioszek, Martyna Raszkiewicz, Justyna Kownacka, Daria Tomaszewska, Kinga Łaskawiec, Sandra Grolik, Kinga Paszek

Adam Kotlarski – nagrania, dźwięk, montaż
Dorota Hajda – warsztaty emisji głosu i dykcji
Aneta Antosiak – warsztaty teatralne
Tomasz Górecki – wprowadzenie do opowiadań
Zaproszeni goście: Magdalena Kasprzyk-Chevriaux, Włodzimierz Kac

Promocja: Joanna Cyganek
Opieka merytoryczna: Jan Delowicz, Tomasz Górecki
Koordynacja projektu: Marietta Kalinowska-Bujak, Katarzyna Opielka

Partnerzy projektu: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Dom Górnośląski w Ratingen, Stowarzyszenie „Na Marginesie”

Pomysłodawcy i organizatorzy: Muzeum Miejskie w Żorach oraz Fundacja Różnorodności i Równości „Kontrasty”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *