“Mój kraj nie jest dla mnie bezpieczny”

 
Zapraszamy  w dn. 12 czerwca o godz. 18.30 do Stacji Artystycznej Rynek w Gliwicach (Rynek 4/5) na spotkanie z Kawere Ezra Ssewamala, pisarzem z Ugandy, który za sprawą swojej drugiej książki „Omuzigu” („Terrorysta”), pośrednio krytykującej sytuację w rodzimym kraju, był prześladowany. W Polsce ubiega się o udzielenie ochrony międzynarodowej.
Kawere Ezra Ssewamala od blisko półtora roku przebywa w Polsce. Uciekając przed opresją autorytarnie rządzących władz w Ugandzie, położonej we wschodniej Afryce, 37-latek dotarł do Polski legalnie, pracował w polskiej firmie, przez co mógł wspierać żonę i dzieci. Jednak gdy jego wiza pracownicza nie została przedłużona zdecydował, aby złożyć wniosek o udzielenie mu ochrony międzynarodowej. Wiedział, że nie będzie bezpieczny, gdy wróci do Ugandy.
Podczas spotkania autor przedstawi sytuację w Ugandzie oraz opowie o swojej twórczości, nadziejach i obawach związanych z przyszłością.
Po spotkaniu zapraszamy do dyskusji.
Moderacja: Jan Opielka

Jan Opielka jest dziennikarzem, pracuje głównie dla niemieckojęzycznych mediów, w Polsce pisze dla tygodnika “Przegląd”. Tematycznie zajmuje się szeroko pojętą polityką, filozofią i kulturą.
Wstęp wolny!
Współorganizatorzy:
Stowarzyszenie GTW / Fundacja Kontrasty / Gliwicki Klub Tygodnika Powszechnego