“Wokół i w nas – brud i diamenty”

Zapraszamy w dn. 15.05.2024, o godz. 18:30 do Stacji Artystycznej Rynek w Gliwicach (Rynek 4/5)  na spotkanie autorskie z pisarką Anną Cieplak nt. jej najnowszej książki „Ciało Huty”, i specyficznym piętnie, które przemysłowa historia i specyfika Śląska odciska na mieszkańcach.

Anna Cieplak – pisarka, animatorka kultury, scenarzystka. Laureatka Nagrody im. Gombrowicza, Conrada oraz Stypendium im. Albrechta Lemppa. Jej powieści były nominowane m.in. do Nike (dwukrotnie), Paszportu Polityki, Nagrody Literackiej Gdynia, EU Prize for Literature. Na motywach jej powieści powstał film “Ostatni komers”. Pracowała w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie, później jako specjalistka ds. projektów społecznych w RIK-u w Katowicach, inicjatorka Szkoły Reportażu im. Lidii Ostałowskiej. Prezeska Fundacji “Pracownia Współtwórcza”, członkini grupy Każda Jest Ważna, nauczycielka akademicka na Uniwersytecie Śląskim. Ostatnio ukazała się jej powieść “Ciało huty”.

To przejmująca, rozpisana na dwa pokolenia historia o społecznym awansie i ciężkiej pracy w Hucie Katowice i jej szerszym polu rażenia, gdzie bohaterzy i bohaterki usiłują osiągnąć to, co wydawało im się upragnione. Powieść oddaje autentyczny obraz życia zarówno w socjalistycznej Polsce, jak i w czasie współczesnym – niejako w cieniu Huty. Czy jednak nie tylko tam, ale w całej przemysłowej części Śląska pozostałości ambitnych wizji socjalistycznych kształtują losy mieszkańców tej części kraju?

Po spotkaniu zapraszamy do dyskusji.

Moderacja: Jan Opielka

Jan Opielka jest dziennikarzem, pracuje głównie dla niemieckojęzycznych mediów, w Polsce pisze dla tygodnika “Przegląd”. Tematycznie zajmuje się szeroko pojętą polityką i filozofią.

Współorganizatorzy: Fundacja Kontrasty oraz Centrum Kultury Viktoria