Stefanie-Zweig-Story

Stefanie-Zweig-Story

wirtualna opowieść o tożsamości

 Oczami wyobraźni zobaczmy wielobarwną historię Stefanie Zweig, a w niej trzy światy. Górnośląskie miasteczka Leobschütz i Sohrau, dziś Głubczyce i Żory, gdzie spędziła dzieciństwo; kenijską farmę Ol Joro Orok, jej drugi dom po ucieczce w 1938 roku z nazistowskich Niemiec – podobnie jak wiele innych żydowskich rodzin, również rodzina Zweigów była prześladowana i musiała uciekać i wreszcie Frankfurt nad Menem, do którego Stefanie wraz z najbliższą rodziną wraca po zawirowaniach wojennych.

W tej nieoczywistej wirtualnej podróży pójdźmy tropem Stefanie Zweig, autorki powieści „Nigdzie w Afryce” tłumaczonej na wiele języków i jako adaptacja filmowa nagrodzonej Oscarem w 2003 r. Spod  jej pióra wyszła również niezwykła czterotomowa saga rodzinna: „Dom przy alei Rothschildów”, „Dzieci z alei Rothschildów”, „Powrót na aleję Rothschildów” i „Nowy Początek przy alei Rothschildów”. Jej powieści dotykają spraw uniwersalnych – zmiany postaw życiowych, rozczarowań i lęku. W każdej powieści jej autorstwa wybrzmiewa głęboki humanizm, który porusza serce.

Kim była Stefanie Zweig i gdzie była jej ojczyzna? Jakie wydarzenia, miejsca, osoby wpłynęły na jej wielobarwną tożsamość i twórczość? Jakie wartości były jej wewnętrznym kompasem w drodze życia z Górnego Śląska przez Kenię aż po powojenne Niemcy, do Bornheim, dzielnicy Frankfurtu nad Menem, gdzie żyła i tworzyła literacko?

Wirtualna wystawa poświęcona tym zagadnieniom będzie oparta na materiałach uzyskanych z Niemieckiej Biblioteki Narodowej we Frankfurcie, fragmentach książek Stefanie Zweig, jej artykułach prasowych wywiadach przez nią udzielonych (które będą prezentowane w krótkich podcastach) oraz na tekstach kuratorskich. Prezentować będzie zdjęcia rodzinne z Sohrau/Żory, Leobschütz/Głubczyce, z farmy w Kenii oraz z Frankfurtu, fotografie zeszytów szkolnych Stefanie oraz jej rysunków, wierszy i książek.

Doświadczenia Stefanie zrodziły w niej otwartość i zrozumienie dla odmienności oraz poszanowanie człowieka niezależnie od kultury, języka czy religii. Dziś takim świadkom historii jak Stefanie Zweig warto oddać głos i posłuchać, tak by stali się inspiracją dla kolejnych pokoleń – zwłaszcza dziewcząt i kobiet.

Opowiemy historię ciągle żywą i inspirującą, wpływającą na wszystkich, którzy się z nią zetknęli. Kolejne pokolenia z różnych zakątków świata mogą czerpać z niej wiedzę, pożytek i kształtować swoją postawę szacunku i otwartości wobec drugiego człowieka niezależnie od kultury, języka czy religii.

Projekt Stefanie-Zweig-Story został objęty honorowym patronatem Konsula Generalnego Niemiec we Wrocławiu.

Organizator: Muzeum Miejskie w Żorach

Dotacjodawcy:
Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej

Partnerzy:
Niemiecka Biblioteka Narodowa / Deutsche Nationalbibliothek, Frankfurt
Niemiecki Instytut Spraw Polskich / Deutsches Polen-Institut in Darmstadt
Tygodnik żydowski / Jüdische Allgemeine Zeitung, Berlin
Dziennik niemiecki / Neue Frankfurter Presse, Frankfurt
Fundacja Różnorodności i Równości Kontrasty, Gliwice